Aicinām piedalīties digitālās kolekcijas “Plūdi Jēkabpils novadā” veidošanā

Aicinām piedalīties digitālās kolekcijas “Plūdi Jēkabpils novadā” veidošanā

Kategorija: Jaunumi Paziņojumi 21. Marts 2024 15:44 147x

   Jau izsenis daudzu jēkabpiliešu un Jēkabpils novada iedzīvotāju ikdienu īpaši dramatisku pavasaros radīja Daugavas plūdi. Lielus plūdus Jēkabpils pilsētas iedzīvotāji piedzīvoja 1931. gadā, kad Daugava izgāja no krastiem un appludināja daudzas pilsētas ielas, iedzīvotāji no mājām tika evakuēti  un pa ielām varēja pārvietoties ar laivām.

Laikraksta “Jaunākās Ziņas” 1931. gada 6. maija numurā rakstīts, ka Dambja ielā ūdens cēlies apmēram 8 pēdas virs normālā stāvokļa. Pilsētā izveidoti nakts posteņi, kas naktīs sniedz palīdzību plūdos cietušajiem. Posteņos piedalās Jēkabpils vidusskolnieki, policija un aizsargi.

    Arī 1951. un 1970. gadā pilsētā notika lieli plūdi, bet pēc 1981. gada plūdiem Jēkabpilī  tika nolemts uzbūvēt aizsargdambi.  

   To dienu dramatiskos notikumus ataino līdz mūsdienām saglabājušās fotogrāfijas. Vēl šodien teju katrā pie Daugavas dzīvojošā Jēkabpils pilsētas un novada iedzīvotāja albumā var atrast bildes ar pavasara plūdu ainām. Iespējams, kādam vēl ir Jēkabpils grāmatu veikala īpašnieka Voldemāra Šņornieka veidotā pastkaršu komplekta bildes ar 1931. gada Daugavas plūdu skatiem. Jebkuras agrāk uzņemtās plūdu fotogrāfijas ir Jēkabpils novada vēsturisko notikumu liecinieces un jāsaglabā kā saudzējama vērtība.    

Jēkabpils pilsētas bibliotēka veido digitālo kolekciju “Plūdi Jēkabpils novadā” un aicina Jēkabpils pilsētas un novada iedzīvotājus pārskatīt savus ģimenes albumus.

   Ja tajos ir fotogrāfijas ar Daugavas plūdu skatiem, lūdzam tās atnest uz bibliotēku Pasta ielā 39, Jēkabpilī novadpētniecības krājuma papildināšanai. Fotogrāfijas tiks ieskenētas un atdodas atpakaļ īpašniekam. Tālrunis uzziņām 26164984. Priecāsimies, ja uzticēsiet mums arī plūdu stāstus, kas papildinās mūsu novada stāstniecības mantojuma pūru.

Trigger the fancybox