Pastaiga „Smilšu ielas dārgumus meklējot”

Pastaiga „Smilšu ielas dārgumus meklējot”

Kategorija: Jaunumi Izstāde Stāstu bibliotēka Tematiskie pasākumi 1. Jūnijs 2020 18:29 29128x

Svinam Jēkabpilij 350! Kā to varam izdarīt labi, protams, iepazīstot tās vēsturi. 

Bibliotēka savos krājumos glabā fotoliecības, stāstus un citus materiālus arī par vienu no senajām pilsētas ielām A.Pormaļa ielu, taču īsti iepazīt un sajust to var vien lēnā pastaigā ar zinošu stāstītāju, tāpēc kopā ar Biedrība Jēkabpils mantojums aicinām doties pastaigā „Smilšu ielas dārgumus meklējot”. A.Pormaļa ielā centīsimies saskatīt atšķirīgo un īpašo, bet kādreiz nereti raksturīgo pilsētas dzīvē, atceroties arī šeit dzīvojušos darbīgos pilsētniekus, par ko atgādina viņu atstātais kultūras mantojums. Pastaigu vadīs Jānis Zeps.

Radio gids sniegs iespēju ievērot 2 metru distanci un droši baudīt stāstījumu un ielā skatāmo.

Tiekamies ceturtdien plkst. 17.00. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta. Tālrunis: 26233225


A.Pormaļa ielas sākuma posms Pirmā pasaules kara laikā

Vēl pagājušā gadsimta sākumā ielas sākums bija raksturīgs ar blīvu koka namu apbūvi, kas mūsdienās jau zudis, to ietekmējuši kari, ugunsgrēki un pilsētas infrastruktūras attīstība. Fotogrāfijā Lauku, Smilšu, Komjaunatnes, tagad Andreja Pormaļa ielas sākuma posms Pirmā pasaules kara laikā. 

 

 

Foto no grāmatas Die Erstürmung des Brückenkopfes von Jakobstadt : 21.-22.September 1917. [sast.] Georg Struk. No: Schlachten des Weltkrieges. Band 9, [Teil II]. Berlin : Druck und Verlag von Gerhard Stalling, 1927. 122 S.

 

Raksturīgas apbūves piemērs A.Pormaļa ielā

Vēl pagājušā gadsimta sākumā iela bija raksturīga ar blīvu koka namu apbūvi, kas mūsdienās jau zudusi, to ietekmējuši kari, ugunsgrēki un pilsētas infrastruktūras attīstība. Fotogrāfijā - Lauku, Smilšu, Komjaunatnes, tagad Andreja Pormaļa iela ar vēl pagājušajā gadsimtā tai raksturīgās apbūves piemēru.

Fotogrāfija no jēkabpilietes Marinas Lavrinovičas ģimenes albuma. 

 

Jegora Kitova dzīvojamais nams A.Pormaļa ielā 29

"No sava tēva, Matveja Kitova, Jegors mantoja daudz zemes, pļavas un citus īpašumus pilsētas robežās un dažas mājas pašā pilsētā. Viņš kā saimnieks dzīvoja pilsētā savā lepnajā sētā Smilšu ielā (A.Pormaļa 29). No veselas taisnstūra veidā uzceltu ēku sistēmas līdz mūsu dienām ir saglabājušies sānu flīģeļi, daļa no pārbūvētajām saimniecības ēkām un galvenā dzīvojamā māja (19. gadsimta. 80-tie gadi). Vēl līdz nesenam laikam saglabājās neskarta šī respektablākā no visām koka būvēm pilsētā divstāvu savrupnama iekšējais plānojums. Tagad tikai no ārpuses redzama kopējā dižciltīgā proporciju harmonija un daļa no kādreiz bagātā un mākslinieciski vērtīgā tradicionālā koka dekora. Mājai bija trīs ieejas: parādes, saimniecības un dārza ieeja. Parādes istabu anfilāde atradās otrajā stāvā. Uz turieni, ejot caur kokgriezumiem un krāsainiem stikliem izrotātām durvīm, viesi kāpa augšup pa stāvām, tēsta granīta kāpnēm. Pie galvenās ēkas bija puķu dārzs, liels augļu dārzs ar bišu dravu un sakņu dārzs, kai stiepās vismaz 700 m līdz Jaunajai ielai, kur bijušas vēl kādas Kitovam piederošas būves (varbūt zirgu staļļi)."

Teksts no grāmatas:
Zimova, Zinovija. Vecticībnieki Jēkabpilī : cilvēki, gadi, notikumi : XIX-XXI gadsimts = Старообрядцы Екабпилса : люди, годы, события : XIX-XXI вв. / Zinovija Zimova ; [tulkojums latviešu valodā: Anita Grigaloviča ; latviešu teksta redakcija: Lūcija Ķuzāne]. - [Jēkabpils] : Jēkabpils pilsētas pašvaldība, [2016]. - 235, [4] lpp. : faksimili, il., portr. ; 31 cm. - Bibliogrāfija: [236.-237.] lpp. un zemsvītras piezīmēs. - Teksts paralēli latviešu un krievu valodā. - ISBN precizēts ISBN aģentūrā.

#Jēkabpils #Jēkabpils350 #Pormaļa_iela

Trigger the fancybox