"Stāstu bibliotēkas" tīkls ir īpaša Latvijas bibliotēku sadarbības un pieredzes apmaiņas platforma, kuras ietvaros tiek īstenotas plaša tematiskā loka kultūras mantojumam un stāstniecības tradīcijām veltītas aktivitātes. Viens no tīkla uzdevumiem ir veicināt neformālo izglītību kultūras mantojuma saglabāšanas jomā.
Kādi ir Jēkabpils pilsētas bibliotēkas ieguvumi? | > Esam iedibinājuši savas stāstu pasākumu tradīcijas; |
> Ir ņemta dalība un uzkrāta pieredze dažādās meistarklasēs gan Vasaras skolās, gan stāstnieku festivālos, gan konferencēs; | > Ir notikuši vairāki stāstu pasākumi ar kultūrvēsturisku nozīmi; |
> Bibliotēka tiek atpazīta kā “Stāstu bibliotēka”, un esamība šajā tīklā vieš lielāku uzticību gan stāstot stāstus, gan uzticot fotogrāfijās fiksētos stāstus; | > Esam kļuvuši atpazīstami citu Latvijas bibliotēku vidū; |
NOTIKUMI MŪSU BIBLIOTĒKĀ:
Tikšanās ar Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Jāni Lāci
25. martā plkst. 14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā Pormaļa 11 aicinām uz stāstu pēcpusdienu “Triju Zvaigžņu ordenim – 100”. Tikšanās ar Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Jāni Lāci. Jāni Lāci jēkabpilieši pazīst kā aktīvu Jēkabpils dzīves fotogrāfu, viņu allaž var satikt dažādos notikumos un pasākumos. Jāņa Lāča fotoaparāts ir fiksējis neskaitāmas emocijas un faktus. Šogad Jānis Lācis atzīmē savas dzīves nozīmīgu jubileju. Trešās Atmodas laikā Jānis Lācis aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē, vadīja Latvijas Tautas frontes atbalsta grupu Saukā. Bijis viens no Baltijas ceļa koordinatoriem 1989.gada 23.augustā. Piedalījies 1991.gada janvāra barikādēs. Bijis Jēkabpils rajona Zemes komisijas priekšsēdētājs, iesaistījās zemessardzē. 1994.gadā Jāni Lāci kā Zemnieku savienības kandidātu ievēlēja ..
Lasīt vairāk13. februāris - Pasaules radio diena
Stāstu pēcpusdiena “Kas notiek Radio 1”? 13. februārī plkst.16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā (Pormaļa iela 11). 13. februārī – Starptautiskajā Radio dienā aicinām uz stāstu pēcpusdienu “Kas notiek Radio 1”, kurā tiksimies ar radio redaktori Sandru Mikanovsku. Jēkabpils “Radio 1” sen kļuvusi par Jēkabpils pilsētas un novada iedzīvotāju iecienītu mūzikas un ziņu klausīšanās vietu. Radio 1 skan arī Aizkraukles un Preiļu novadā. Stāstu pēcpusdienā uzklausīsim radio redaktori Sandru Mikanovsku par darba ikdienu – kā tiek veidotas ziņas un kā tas izskan ēterā. Pasākums tiek rīkots UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla “Stāstu bibliotēkas” ietvaros. #stāsti #tikšanās #stastupecpusdiena UNESCO LNK Stāstu bibliotēkas aktualitātes un aktivitātes
Lasīt vairākTikšanās ar juristu Aivaru Borovkovu
Stāstu pēcpusdiena “Kriminālā Jēkabpils. Stāstos. Kolektīvajā atmiņā”. Tikšanās ar juristu Aivaru Borovkovu. 25.01. plkst. 14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39). Stāstu pēcpusdienā “Kriminālā Jēkabpils. Stāstos. Kolektīvajā atmiņā” piedalīsies un ar savām atmiņām dalīsies jurists un fotogrāfs Aivars Borovkovs. Gados vecākajiem jēkabpiliešiem vēl spilgtā atmiņā saglabājušies traģiskie notikumi, kas norisinājās pagājušā gadsimta 80. gados nepilnus četrus kilometrus augšpus Jēkabpils – Lielajā Ābeļu salā, dēvētā arī par Burkāna salu. Toreiz šajā salā izdarītā sevišķi smaga nozieguma izmeklēšanā Iekšlietu ministrijas operatīvās izmeklēšanas grupas sastāvā piedalījās arī izmeklētājs Aivars Borovkovs. Šo notikumu apraksta žurnālists Juris Blaumanis rakstā ..
Lasīt vairākPutras dienā putru ēdu!
Stāstu pēcpusdiena ar degustāciju “Putras dienā putru ēdu!” 10.10. plkst.14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39). Viens no senākajiem latviešu tradicionālajiem ēdieniem ir putra. No miežu, kviešu un auzu putraimiem, grūbām, pārslām, zirņiem vai kartupeļiem, veseliem graudiem vai smalkiem miltiem. Iespējams, vārds maize ir radies no vārda mieži - viena no vērtīgākajiem graudaugiem. Putra var būt tik dažāda - bieza, šķidra, plāna, sāļa, salda, skāba, ar dradžiem, škvarkām, circeņiem, siļķīti, piena kunkuļiem, sviesta actiņu, ievārījuma karoti. Kādu to atceramies un gatavojam mēs? Kādas ir vai bija mūsu putras vārīšanas, pasniegšanas un ēšanas tradīcijas, iecienītākās putras receptes, tās veidi un piedevas jeb aizdars, par to parunāsim, atcerēsimies un kl..
Lasīt vairākLīgo vakara stāstu pikniks
Līgo vakara stāstu pikniks. Sarunas par Jāņu svinēšanas tradīcijām “Zem ozola kuplajiem zariem”. 22.06. plkst.14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas pagalmā (Pormaļa ielā 11). Jāņi ir plaši svinami svētki Latvijā un līdz mūsu dienām vēl joprojām saglabājušās ļoti senas senču tradīcijas – vainagu pīšana, līgošana, mājokļu rotāšana ar meijām un kalmēm, ugunskura kurināšana un lēkšana pār to, Jāņu ēdieni – ķimeņu siers un alus, pirts rituāls, papardes zieda meklēšana un nakts nomodā. Šie pavisam noteikti ir jautrākie svētki, ko svinam, ne velti 23. jūnijā ik uz soļa dzirdam sveicienus Lustīgu līgošanu! un “Priecīgus Jāņus!” Stāstu pēcpusdienā atcerēsimies un klausīsimies Jāņu svinēšanas stāstus, kā gatavojās Jāņiem, kādas tradīcijas agrāk un mūsdienās tika piekoptas Līgo vakarā un Jāņu rītā Jēk..
Lasīt vairākEJAM UZ DEJĀM! / Stāstu pēcpusdiena
Stāstu pēcpusdiena EJAM UZ DEJĀM! (atpūtas vakari un zaļumballes 20.gs. 50.–70. gados Jēkabpilī un tās apkārtnē) 23.martā plkst. 13.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta iela 39) . Ar savām atmiņām uz stāstu pēcpusdienu par deju vakariem un zaļumballēm aicināts ikviens! Dejas un zaļumballes jau izsenis bija jēkabpiliešu izklaides veids, satikšanās un iepazīšanās vieta. Tāpat kā daudzviet Latvijā, Jēkabpilī un tās apkārtnē balles notika kultūras namos, klubos, brīvā dabā. Jēkabpilī apmeklētākās zaļumballes notika vasarās pie Pelītes upes, Kena parkā, Daugavas krastā saliņā. Parunāsim par to, kā gadiem ritot, mainījās mode, ģērbšanās stils un dejas tradīcijas – no dzīvās mūzikas uz ierakstiem, no šlāgera līdz disko ritmiem, no valša, tango un fokstrota līdz šeikam..
Lasīt vairākRakstnieka Gunara Janovska taka Jēkabpilī
No 18.-24.aprīlim norisinājās Latvijas Bibliotēku nedēļa. Tās tēma bija “Bibliotēkas spēks: mācies, dari, iedvesmo!” Viena no aktivitātēm, ko piedāvāja Jēkabpils pilsētas bibliotēka šajā nedēļā, bija ekskursija “Rakstnieka Gunara Janovska taka Jēkabpilī”. Tika novadītas 5 ekskursijas gan pieaugušajiem, gan jauniešiem. 2021.gadā bibliotēka kopā ar “Biedrība Jēkabpils mantojums” realizēja projektu “Gunara Janovska pastaiga Jēkabpilī”. Tā rezultātā bibliotēkas mājas lapas sadaļā “Novadpētniecība” ir pieejama apakšsadaļa “Rakstnieks Gunars Janovskis”, ar kuru var iepazīties ikviens, kā arī tiek piedāvāta ekskursija ar stāstījumu gan par Gunaru Janovski, gan viņa darbos aprakstīto Jēkabpili.
Lasīt vairākEkskursija “Rakstnieka Gunara Janovska taka Jēkabpilī”
19.-23.aprīlis. Latvijas Bibliotēku nedēļas “Mācies, dari, iedvesmo!” ietvaros piedāvājam ekskursiju “Rakstnieka Gunara Janovska taka Jēkabpilī”. Rakstnieka Gunara Janovska grāmatās, kuru skaits sniedzas pāri 30, gandrīz visās pieminēta Augšzeme – Sēlija, Zalve, Dignāja. Jēkabpilī rakstnieks nodzīvoja tikai trīs gadus (1941-1944), bet tie spilgti palikuši rakstnieka atmiņā. Tolaik rakstnieks strādāja Jēkabpils apriņķa valdē par rakstvedi un tulku, dzīvoja Smilšu (tagad A. Pormaļa) ielā 86 – mājā kapsētas malā, augšstāva istabiņā. Grāmatā „Pilsēta pie upes”, ko Gunars Janovskis uzrakstīja 73 gadu vecumā, skaidri zīmēta šī Jēkabpils (romāna dēvēta par Katrīnpili) nomale – Pumpura iela, kapi, Jaunais mežs, slimnīca. Ekskursijas laikā izstaigāsim vēsturiskās Jēkabpils ieliņas, aplūkosim ēkas u..
Lasīt vairākTapusi stāstniecības tradīcijām veltīta publikācija
Atzīmējot Pasaules grāmatu un autortiesību dienu, 23. aprīlī notika elektroniskā rakstu krājuma „Vietu, lietu un cilvēku stāsti” atklāšanas svētki. Jaunās publikācijas mērķis ir veicināt stāstniecības tradīciju atpazīstamību Latvijā un stiprināt to lomu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un kultūrtelpas bagātināšanā. Krājumu veido III Latvijas stāstnieku konferences „Stāsti par vietām, lietām un cilvēkiem” nolasītie ziņojumi, kuri pārtapuši rakstos. Rakstos apkopota Latvijas stāstnieku, naratīvu un stāstniecības procesu pētnieku pieredze, analizējot stāstniecības lomu individuālo prasmju izkopšanā un kopienu attīstībā. Izdevumā arī sniegti ieteikumi stāstniekiem un stāstu pasākumu rīkotājiem, kā veidot veiksmīgu sadarbību a..
Lasīt vairākPastaiga "Smilšu ielas dārgumus meklējot" fotomirkļos
Bibliotēka savos krājumos glabā fotoliecības, stāstus un citus materiālus arī par vienu no senajām pilsētas ielām A.Pormaļa ielu, taču īsti iepazīt un sajust to var vien lēnā pastaigā ar zinošu stāstītāju, tāpēc kopā ar Biedrību "Jēkabpils mantojums" 4.jūnija vakarā devāmies pastaigā „Smilšu ielas dārgumus meklējot”. Centāmies saskatīt atšķirīgo un īpašo. Pastaigu vadīja Jānis Zeps. Radio gids sniedza iespēju ievērot 2 metru distanci un droši baudīt stāstījumu un ielā skatāmo. Ieskaties fotomirkļos! Foto: Jēkabpils pilsētas bibliotēka
Lasīt vairākPastaiga „Smilšu ielas dārgumus meklējot”
Svinam Jēkabpilij 350! Kā to varam izdarīt labi, protams, iepazīstot tās vēsturi. Bibliotēka savos krājumos glabā fotoliecības, stāstus un citus materiālus arī par vienu no senajām pilsētas ielām A.Pormaļa ielu, taču īsti iepazīt un sajust to var vien lēnā pastaigā ar zinošu stāstītāju, tāpēc kopā ar Biedrība Jēkabpils mantojums aicinām doties pastaigā „Smilšu ielas dārgumus meklējot”. A.Pormaļa ielā centīsimies saskatīt atšķirīgo un īpašo, bet kādreiz nereti raksturīgo pilsētas dzīvē, atceroties arī šeit dzīvojušos darbīgos pilsētniekus, par ko atgādina viņu atstātais kultūras mantojums. Pastaigu vadīs Jānis Zeps. Radio gids sniegs iespēju ievērot 2 metru distanci un droši baudīt stāstījumu un ielā skatāmo. Tieka..
Lasīt vairākIlzes Strēles fotoizstāde "Mans tautastērps Latvijā un pasaulē"
No 22.maija līdz 19.jūnijam aicinām apmeklēt Ilzes Strēles fotoizstādi "Mans tautastērps Latvijā un pasaulē", kas tapusi sadarbībā ar biedrību "Mans tautastērps". Fotoizstāde ar klāt pievienotiem stāstiem ir skatāma Vēsturiskajā Latvijas bankas ēkā Andreja Pormaļa ielā 11. Apmeklējums iepriekš jāpiesaka pa tālruni: 20046578 / 65236647 Biedrība “Mans tautastērps” kopš 2015.gada apkopo latviešu personisko tautastērpu stāstus, kuri atspoguļo gan Latvijas vēstures līkločus, gan mūsu senču kultūras mantojumu un tradīcijas, gan arī jaunradi. Biedrība ir izdevusi arī grāmatu “MANS TAUTASTĒRPS”. Tajā atklājas 120 personīgie tautastērpu stāsti – tie ir stāsti par to, kā tautastērps nokļūst līdz tā valkātājam - k..
Lasīt vairāk