Februāris 2024 bibliotēkā

Februāris 2024 bibliotēkā

Kategorija: Jaunumi 8. Februāris 2024 16:08 618x

Izstāde “No novada pūralādes. Dievnami. Mācītāji - novadnieki”

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39).

Izstāžu ciklā “No novada pūralādes” gada garumā ieskatīsimies bibliotēkas novadpētniecības krājumā esošajos materiālos par novada cilvēkiem, notikumiem vai vietām saistībā ar konkrētu nozari vai darbības jomu. Februāra izstādē “Novada dievnami. Mācītāji - novadnieki” īpaši izcelsim Jēkabpils novada Kaldabruņas evaņģēliski luterisko jeb Červonkas baznīcu. Tā jau vairākus gadus tiek atjaunota un popularizēta, pateicoties baznīcas draudzei un Rubenes pagasta biedrībai “Ūdenszīmes”.  Šobrīd Latvijā izskanējis aicinājums ziedot līdzekļus baznīcas iekštelpu remontam, pirms tajā darbu sāk Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējs, slavens baznīcu interjeru veidotājs Arvīds Verza ar savu audzēkņu komandu. Divu gadu laikā topošie mākslinieki sava pasniedzēja vadībā bez atlīdzības apņēmušies izgatavot pilnu dievnama interjeru. 

Izstādē var iepazīties ar izdevumiem un publikācijām arī par mūsu pilsētas dievnamiem, to vēsturi, kā arī mācītājiem - novadniekiem: Jāni Bratuškinu, Arturu Kaminski, Mārtiņu Kārtiņu, Nikolaju Lapekinu, Jāni Rūdolfu Mēderu un citiem. 


Jauniešu un vēstures liecinieku tikšanās  “Drošība valstī līdz Barikādēm un pēc”

8. februārī plkst.14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zāle (Pasta ielā 39).

Aicinām jauniešus uz sarunu par Latvijas vēsturi un tikšanos ar Imantu Pliču un Andri Bunku, 90. gadu sākumā - Iekšlietu ministra vietnieku un Ministru padomes priekšsēdētāja palīgu drošības un ārlietu jautājumos. Situāciju Jēkabpilī atcerēsies aktīvists, patriots Vladimirs Ždanoks – Tautas frontes līderis un domnieks. Iekursim atmiņu ugunskuru, uzkožot maizītes un baudot tēju.

Tiek rīkots sadarbībā ar Jēkabpils dienas centru “Kopā būt”.


Tiešsaistes tikšanās “Drošība e-vidē un ārpus tās”

9. februārī plkst.14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā

Tiešsaistes tikšanās tiek rīkota Jēkabpils novada bibliotekāriem un visiem interesentiem. Tās laikā LNB Bibliotēku attīstības centra medijpratības projektu koordinators Emīls Rotgalvis stāstīs par drošību e-vidē, kādi mēdz būt krāpniecības veidi, izmantojot interneta vidi un mobilos sakarus, kā veiksmīgi no tiem izvairīties. Lekciju varēs noklausīties arī Jēkabpils pilsētas bibliotēkā (Pormaļa ielā 11 un Pasta ielā 39) uz lielā ekrāna.   

 


Stāstu pēcpusdiena “Kas notiek Radio 1”?

13. februārī plkst.16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā (Pormaļa iela 11).

13. februārī – Starptautiskajā Radio dienā aicinām uz stāstu pēcpusdienu “Kas notiek Radio 1”, kurā  tiksimies ar radio redaktori Sandru Mikanovsku. Jēkabpils “Radio 1” sen kļuvusi par Jēkabpils pilsētas un novada iedzīvotāju iecienītu mūzikas un ziņu klausīšanās vietu. Radio 1 skan arī Aizkraukles un Preiļu novadā. Stāstu pēcpusdienā uzklausīsim radio redaktori par darba ikdienu – kā tiek veidotas ziņas un kā tas izskan ēterā.

Pasākums tiek rīkots UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla “Stāstu bibliotēkas” ietvaros.

 


Lasīšanas veicināšanas nodarbība jaunākā skolas vecuma bērniem “Lasāmstunda”

14. februārī plkst. 15.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Lasīšana paplašina redzesloku, veicina iztēli un bagātina vārdu krājumu. Lasot kopā, mēs varam pārrunāt izlasīto, diskutēt un izdomāt jaunus stāstus. Ik mēneša nodarbībā lasīsim kādu no jaunākajām bibliotēkas krājumā esošajām grāmatām. Šoreiz iepazīsim igauņu rakstnieka Anti Sāra grāmatu “Annas lietas”. Īpaši gaidīsim 1.– 4. klašu lasītājus.


Nodarbību cikls pirmsskolas vecuma bērniem un vecākiem "Tādas tās lietas"

17. februārī no plkst. 11.-12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Arī šomēnes tiksimies izzinošajā nodarbību ciklā “Tādas tās lietas”, lai izpētītu kādu visiem zināmu lietu vai parādību. Kopā lasīsim, eksperimentēsim un radoši darbosimies. 17. februāra  nodarbības tēma būs SIRDS – uzzināsim, kāpēc mums tā ir tik svarīga. Aicinām ģimenes uz kopīgu darbošanos.


Parunāsim. Fotogrāfijas no laikraksta “Brīvā Daugava” arhīva /sarunu cikla “Pēta novadpētnieki” ietvaros/

29.02. plkst.16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39).

Šoreiz sarunu cikla “Pēta novadpētnieki” tikšanās reizē turpināsim pētīt laikraksta “Brīvā Daugava” arhīva fotogrāfijas – sava laika liecinieces.


Informatīvs stends “Mēnešiem pa pēdām…Februāris”

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11).

Turpinām aplūkot mūsu tautas tradīcijas un paražas. Šoreiz ieskatīsimies seno tautas garamantu pūralādē un piedāvāsim apskatīt informatīvajā stendā izvietotos materiālus no bibliotēkas krājuma par šajā mēnesī atzīmējamām dienām. 5. februārī svinam svētās Agates dienu. Kas bija Agate un kā viņa saistīta ar uguni, kāpēc svinam Meteņus un ko liekam Meteņdienas galdā, kas jādara Sveču dienā, lai viss gads būtu laimīgs? Izrādās, 24. februārī, Matīsa dienā, sāk mosties visa dzīvā radība un arī šī diena tiek atzīmēta ar dažādiem ticējumiem un ieražām.


Izstāde “13. februāris - Pasaules radio diena”

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa iela 11).

1946. gada 13. februārī tika dibināts Apvienoto Nāciju radio. 2011. gadā pēc UNESCO dalībvalstu iniciatīvas 13. februāris iekļauts UNESCO Starptautisko svinamo dienu kalendārā kā Pasaules radio diena. Mūsdienās radio ir tik pieejams, un savā ziņā demokrātisks, ka mēs reizēm pazaudējam to vērtību, ko no tā iegūstam. Lai gan radio pastāv jau vairāk nekā simts gadus, tas vēl arvien ir inovācija. Tas piedāvā cilvēkiem jaunu un aktuālu informāciju, vairo komunikācijas veidus, mūsdienās tas joprojām ir aktuāls plašsaziņas līdzeklis.

Grāmatu un periodisko rakstu izstādē no bibliotēkas krājuma aplūkosim, kā radio uzrunā cilvēkus, nodrošinot objektīvas, operatīvas un daudzveidīgas informācijas pieejamību, kādēļ mūsdienās tas joprojām ir aktuāls plašsaziņas līdzeklis, nedaudz ielūkosimies radio vēsturē.


Vienas grāmatas izstāde “Vitolds Mašnovskis. Muižas Latvijā:  vēsture, arhitektūra, māksla”

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa iela 11).

Grāmatas “jāatdzīvina”, jāļauj tām tikt ievērotām, aplūkotām un lasītām. Februārī aicinām apskatīt un iepazīt bibliotēkas krājumā esošo Vitolda Mašnovska grāmatu “Muižas Latvijā: vēsture, arhitektūra, māksla”. Fotogrāfs un kultūras pieminekļu pētnieks V. Mašnovskis 40 gadu garumā veicis ap 1200 Latvijas muižu kompleksu dokumentālu foto fiksāciju un izpēti, savākto apjomīgo materiālu apkopojot unikālā enciklopēdijā.


Fotocikls 2024. Vienas fotogrāfijas izstāde “Apturēts mirklis” /fotogrāfe Spodra Purviņa/

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11).

Šomēnes “Fotocikla 2024” vienas fotogrāfijas izstādē “Apturēts mirklis” bibliotēkas foajē būs redzama Spodras Purviņas uzņemtā fotogrāfija, kā arī informācija par tās autori.


Grāmatu izstāde “Kaisle grāmatu lappusēs 2”

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas abonementā (Pormaļa iela 11).

Viena no 2023. gadā pieprasītākajām grāmatu izstādēm bija romantikas piesātinātie romāni un stāsti. Joprojām latviešu un ārzemju autoru erotiskie romāni pārliecinoši ieņem vietas augšgalā grāmatnīcu pirktāko grāmatu topā. Kā zināms, februāris ir mīlētāju mēnesis, tāpēc turpināsim aizsākto. Piedāvājam iepazīties ar jaunām un jau zināmām mūsu krājumā esošajām romantikas un erotikas grāmatām.

Kaisle, iemīlēšanās un romantika var būt dažāda, kā piemēram, mežonīgas iekāres, seksuālo rotaļu un postošu melu virpulī ierautie varoņi populārajā Karīnas Račko ekranizētajā romānā “Ekstāze”. Jauna mīlestība var atnākt arī visnegaidītākajā brīdi, kā Zanes Nuts romānā “Praktiskā kokvilna”.

Nāc un satiec savu grāmatu!

 


Grāmatu izstāde "Pasaku burve – Margarita Stāraste"

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

2. februārī atzīmējam rakstnieces un ilustratores Margaritas Stārastes 110. dzimšanas dienu. Savas mākslinieciskās darbības 66 gados autore ir sarakstījusi un ilustrējusi ap 100 grāmatu. Viņas ilustrāciju rokraksts ir atpazīstams uzreiz – košas krāsas, apaļas formas un dzīva pasaule – ne tikai cilvēki, zvēri, kukaiņi, bet arī koki, augi, sniegavīri, saule un mēness. Mākslinieces unikālo talantu ir apbrīnojušas un iemīļojušas daudzas Latvijas bērnu paaudzes. Izstādē apmeklētājiem piedāvājam iepazīties ar bibliotēkas krājumā esošajām Margaritas Stārastes grāmatām.


Grāmatu izstāde "Sirsnīgi stāsti maziem un lieliem"

2.-29. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Klāt 14. februāris - Svētā Valentīna diena jeb Visu mīlētāju diena. Šajā dienā ierasts tuviem un svarīgiem cilvēkiem izrādīt mīlestību, uzdāvināt kādu mīļu nieciņu, pateikt labus vārdus. Tie ir svētki visiem, kas dzīvē meklē gaišas domas un draudzīgas attiecības. Izstādē no bibliotēkas krājumā esošajām grāmatām atradīsi jaukus stāstus par draudzību, sapratni un līdzjūtību. Par bailēm un drosmi tās pārvarēt – par visu, kas iepriecina un satrauc ikvienu no mums.


Pasaku viktorīnu cikls 2. – 6.klašu lasītājiem “Kariete”

12.-14. februārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Sākam viktorīnu ciklu gada garumā – “Kariete”, kurā ik mēnesi “sēdināsim” kādu visiem labi zināmu rakstnieku vai pasaku. Klātienē bibliotēkā, izmantojot Kahoot.com platformu, erudītie lasītāji varēs noskaidrot, cik labi pazīst katra mēneša varoni. Februārī atcerēsimies izcilo mākslinieci un rakstnieci Margaritu Stārasti un viņas populārākās grāmatas. Noslēguma dienā starp desmit erudītākajiem dalībniekiem izlozēsim trīs balviņas no Karietes bagāžas. Lai jauks ceļojums Pasaku valstībā!

 

Trigger the fancybox