Iesakām Janvārī

Iesakām Janvārī

Kategorija: Jaunumi 3. Janvāris 2024 16:48 137x

Ceipe, Kārlis. Čekas šofera atmiņas.

- [Rīga] : Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrība, 2023. 

Klajā nākusi grāmata "Čekas šofera atmiņas", kas ir komjaunieša, čekas šofera, padomju kaujinieka, galvenā cenzora un mūža nogalē Atmodas kustības atbalstītāja Kārļa Ceipes atmiņas. Tās sniedz retu iespēju ielūkoties 20. gadsimta traģiskajās norisēs no citas puses.

Pētnieku rīcībā ir maz padomju režīma vidējā un augstākā līmeņa darbinieku atmiņu. Vēl retāka ir iespēja uzzināt konkrētas rīcības motīvus un pārdzīvojumus. 

Atmodas laika politiķis Andrejs Panteļejevs norādīja, ka ar grāmatas palīdzību var ielūkoties pirmskara Latvijas dzīvē no citas puses. No skatu punkta, no kura neesam raduši uz to skatīties – no dusmīgas opozīcijas un apmierinātības puses. Šis ir arī stāsts, kas parāda, ka vēsturē nekas nav vienkāršs.

"Šeit ir stāsts par vienu cilvēku, kurš cīnījās pret Ulmaņa režīmu, sēdēja cietumā, tad ieņēma dažādus amatus partijā un čekā, un mūža nogalē bija Atmodas atbalstītājs," sacīja publicists Andrejs Panteļējevs.

Pats šīs grāmatas galvenais varonis Kārlis Ceipe dzīves nogalē sacījis: "Neticu krievu demokrātijai! Nespēju ticēt nekādai Krievijas demokratizācijai, bet uzskatu to kā tuvāko un bīstamāko ienaidnieku, pret kuru agresīviem tīkojumiem un provokācijām mums jābūt vienmēr modriem."


Ūdris, Jānis. Belkanto ešafota ēnā : romāns par izcilo tenoru, Brīvības cīņu varoni Jāni Vītiņu .

 

- Rīga : Zvaigzne ABC, [2023]. - 288 lpp.

    

Jānis Vītiņš bija 20. gadsimta 20. un 30. gados populārs Latvijas Nacionālās operas tenors, kurš dzimtenes konservatorijā gūtās prasmes papildinājis Itālijā, apgūstot skaisto belkanto stila balss skanējumu, bet pēc darba Latvijas operā strādājis Vācijā, Duisburgā. Jāņa Vītiņa mīļākā opera – Umberto Džordano “Andrē Šenjē” – viņu pavada visu dzīvi, arī Astrahaņas cietumā, kur dziedātāja mūžu pāragri aprauj čekista lode.

Bet pirms tam ir Pirmais pasaules karš, ir Brīvības cīņas, kurās virsseržants Jānis Vītiņš parāda izcilu varonību un tiek apbalvots ar Lāčplēša ordeni, ir Hitlera Vācija, no kuras bēgot, dziedātāja ģimene izglābj ebreju meitenīti, ir padomju tanku ienākšana Rīgā un Vītiņa dalība pretpadomju organizācijā “Tēvijas sargi”.

Trigger the fancybox