Janvāris 2024 bibliotēkā

Janvāris 2024 bibliotēkā

Kategorija: Jaunumi 3. Janvāris 2024 14:27 335x

Grāmatu izstāde "Ziemai vajag sniegu"

2.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Ierasts, ka ziemas ainavu parasti iedomājamies ar balto un maģisko sniega segu. Sniegs mūs rosina mesties dažādās ziemas aktivitātēs – slēpot, pikoties, vizināties ar ragaviņām un celt sniegavīrus. Sajust un izbaudīt ziemu var arī lasot grāmatas. Nāc un izvēlies savu ziemas grāmatu no bibliotēkas krājuma materiālu izstādes “Ziemai vajag sniegu”.


Grāmatu izstāde " Laipni lūdzam Pūķu zemē "

2.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Koka Pūķa zīmē ir aizsācies 2024. gads. Pūķi ir noslēpumaini radījumi, kuri izsenis kļuvuši par pasaku tēliem un spēļu varoņiem. Bibliotēkas krājuma materiālu izstādē “Laipni lūdzam Pūķu zemē” esošās grāmatas sniegs lasītājiem izzinošu informāciju par noslēpumainajām radībām un  rosinās doties pasakainā fantāziju lidojumā.


Informatīvs stends “Mēnešiem pa pēdām…”

2.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11).

Senie latvieši dzīvoja saskaņā ar dabu un tās norisēm. Tā kā viņi parasti nodarbojās ar zemkopību un lopkopību, tad saimniekošanā vadījās pēc pārmaiņām dabā. Lai veiksmīgāk ritētu darbi un raža padotos labāka, būtu labklājība un auglība, bet cilvēki tiktu pasargāti no ļauna, svētkos pareģoja laiku, veica dažādas rituālas darbības. Svētkos parasti gatavoja ēdienus ar simbolisku nozīmi, piemēram, zirņi simbolizē sauli, tos ēda Ziemassvētkos un Lieldienās - ziemas un pavasara saulgriežos. Svētku laikā zīlēja nākotni. 

Šogad reizi mēnesī vērsim vaļā seno tautas garamantu pūralādi un notrauksim putekļus. Informatīvajā stendā būs apskatāmi materiāli no bibliotēkas krājuma, kas aicinās aplūkot jaunā gaismā dažu labu tautas tradīciju vai ticējumu – varbūt atrodas kaut kas interesants vai noderīgs arī mūsdienās. _


Fotocikls 2024. Vienas fotogrāfijas izstāde “Apturēts mirklis” /fotogrāfs Dainis Ormanis/

2.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11).

Šogad uzsākam “Fotociklu 2024” un katru mēnesi vienas fotogrāfijas izstādē “Apturēts mirklis” piedāvāsim aplūkot pazīstamu Jēkabpils fotogrāfu uzņemtās fotogrāfijas. Janvārī bibliotēkas foajē būs redzama Daiņa Ormaņa uzņemtā fotogrāfija, kā arī informācija par tās autoru. 


Grāmatu izstāde “Paturi Ziemassvētku sajūtu!”

2.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas abonementā (Pormaļa ielā 11).

Lai arī svētki ir pagājuši un Jaunais gads sagaidīts, ziema turpinās. Un arī svētku sajūta vēl ir tepat. Grāmatu izstāde no bibliotēkas krājuma rosinās ilgāk paturēt prieka sajūtu, gaismiņas ielās un logos, bet siltus vakarus pavadīt ar labu grāmatu rokās.


Izstāde “No novada pūralādes. Zinātne. Zinātnieki”

5.-31. janvārī darba laikā Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39).

Šogad izstāžu ciklā piedāvāsim bibliotēkas krājuma materiālus par novada cilvēkiem, notikumiem un vietām saistībā ar kādu nozari: medicīnu, zinātni, mākslu, lauksaimniecību u.c. Janvāra izstādē “Zinātne. Zinātnieki” varēs iepazīties ar materiāliem par zinātniekiem, kas nākuši no mūsu novada, šeit dzimuši vai darbojušies. Būs apskatāmi viņu sarakstītie darbi, publikāciju kopijas no periodiskajiem izdevumiem par viņu dzīvi un darbību savā jomā. Arī par mūsu novadā esošajām viņiem veltītajām piemiņas vietām. 

Pauls Stradiņš (ārsts), Jānis Stradiņs (ķīmiķis, zinātnes vēsturnieks), Pēteris Rizga (biškopības pamatlicējs), Alma Ancelāne (folkloriste), Georgs Vilhelms Strūve (astronoms) – te minēti tikai daži no mūsu puses ievērojamākajiem ļaudīm–zinātniekiem, kas pazīstami ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām. 

Izstāde tiks izvietota Novadpētniecības lasītavas divos plauktos un vitrīnā.


Izstāde “Viņš radīja dārzu mākslu” /ainavu arhitektam Andrejam Zeidakam – 150/

8.-31. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa ielā 11).

Grāmatu un periodisko rakstu izstāde no bibliotēkas krājuma veltīta latviešu ainavu arhitektūras skolas iedibinātājam, daiļdārzniekam, modernā dārzu mākslas stila iesācējam Andrejam Zeidakam. A. Zeidaks dzimis 1874. gada 18. janvārī Kuldīgā, veidojis Latvijā lielākos un monumentālākos ainavu kompleksus: Brāļu kapu apstādījumus Rīgā, Brīvības pieminekļa apkārtnes un Ziedoņdārza apstādījumus, kā arī Grīziņkalna rekonstrukciju. Īsajā laikposmā starp diviem pasaules kariem A. Zeidaks pārbūvēja Rīgas centra apstādījumus - Vērmaņdārzu, kanālmalu, Bastejkalnu, Esplanādi, Daugavas krastmalu.

A. Zeidaks atstājis paliekošas pēdas arī citur pasaulē. 19. gs. beigās viņš vadīja Ziemas pils apstādījumu pārveidošanas darbus Pēterburgā un izstrādāja projektu parkam pie Kara akadēmijas, vēlāk kļūstot par vienu no izcilākajiem ainavu arhitektiem Krievijas impērijā. 1929. gadā apbalvots ar Zviedrijas Vāsas ordeni. 1944. gadā A. Zeidaks devās trimdā uz Vāciju, vēlāk dzīvoja Amerikā. Andrejs Zeidaks aizgāja mūžībā 1964. gadā. 


Lasīšanas veicināšanas nodarbība jaunākā skolas vecuma bērniem "Lasāmstunda"

10. janvārī plkst. 15.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Lasīšana paplašina redzesloku, veicina iztēli un bagātina vārdu krājumu. Lasot kopā, mēs varam pārrunāt izlasīto, diskutēt un izdomāt jaunus stāstus. Ik mēneša nodarbībā lasīsim kādu no jaunākajām bibliotēkas krājumā esošajām grāmatām. Šoreiz iepazīsimies ar Aleksandra Rozēna grāmatu “Ar lidvērpeli uz Mēnesi”, tās varoņiem un viņu aizraujošajiem piedzīvojumiem. Īpaši gaidīsim 1.–4. klašu lasītājus. 


Radošā darbnīca "Sveiks, Sniegavīr!" /janvāra trešā svētdiena - Pasaules Sniega diena/

15. janvārī darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Janvāra trešajā svētdienā atzīmē Pasaules Sniega dienu, kad ģimenes tiek aicinātas izbaudīt dažādas aktivitātes sniegā. Uzsākot sniegoto nedēļu, piedāvājam iespēju bibliotēkā pagatavot katram savu unikālo sniegavīru. Tiekamies radošajā darbnīcā!


Vienas fotogrāfijas izstāde logā “Barikāžu atceres diena”

15.-31.01. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zāles logā (Pasta ielā 39)

būs apskatāma fotogrāfijas izstāde “Barikāžu atceres diena”, veltīta 1991. gada janvāra barikādēm. 

Aivas Eņģevīres fotogrāfiju izstāde “Atrodi savu krāsu Jēkabpilī” 

Līdz 17.01. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39). 

Aicinām uz jēkabpilietes Aivas Eņģevīres fotogrāfiju izstādi “Atrodi savu krāsu Jēkabpilī”. Aivas Eņģevīres aizraušanās ir fotografēšana, cenšoties bildēs iemūžināt tik ātri gaistošo un mainīgo dabas mirkļu burvību, Jēkabpils ielas, Mežaparku un saulrietus Daugavā, arī gleznainās Sēlijas pilsētas Subates ainavas. Izstāde aicina ikvienu apstāties uz brīdi, ielūkojoties dabas un mūsu pilsētas skaistumā.      


Nodarbību cikls pirmsskolas vecuma bērniem un vecākiem "Tādas tās lietas"

20. janvārī no plkst. 11.-12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Izzinošajā nodarbību ciklā “Tādas tās lietas”, kas notiks divreiz mēnesī, pētīsim kādu visiem zināmu lietu vai parādību. Kopā lasīsim, eksperimentēsim un radoši darbosimies. Šoreiz par SNIEGU – noskaidrosim, kā tas veidojas un kur pazūd. Varbūt mums izdosies to pagatavot pašiem? Aicinām ģimenes uz kopīgu darbošanos.


Stāstu pēcpusdiena “Kriminālā Jēkabpils. Stāstos. Kolektīvajā atmiņā”. Tikšanās ar juristu Aivaru Borovkovu

25.01. plkst. 14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39). 

Stāstu pēcpusdienā “Kriminālā Jēkabpils. Stāstos. Kolektīvajā atmiņā” piedalīsies un ar savām atmiņām dalīsies jurists un fotogrāfs Aivars Borovkovs. Gados vecākajiem jēkabpiliešiem vēl spilgtā atmiņā saglabājušies traģiskie notikumi, kas norisinājās pagājušā gadsimta 80. gados nepilnus četrus kilometrus augšpus Jēkabpils – Lielajā Ābeļu salā, dēvētā arī par Burkāna salu. Toreiz šajā salā izdarītā sevišķi smaga nozieguma izmeklēšanā Iekšlietu ministrijas operatīvās izmeklēšanas grupas sastāvā piedalījās arī izmeklētājs Aivars Borovkovs. Šo notikumu apraksta žurnālists Juris Blaumanis rakstā “Noslēpumu sala”, kas publicēts laikraksta “Padomju Jaunatne” 1987. gada 12. septembra numurā. 

Stāstu pēcpusdienā runāsim arī par Starptautisko cilvēku piemiņas un apbedījumu vietu enciklopēdijas timenote.info darbību, kas ir publiska datubāze, kur ikviens aicināts meklēt un ierakstīt savus piederīgos un tuviniekus kopīgai kolektīvās atmiņas veidošanai.

Pasākums tiek rīkots UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla “Stāstu bibliotēkas” ietvaros.


Parunāsim. Fotogrāfijas no laikraksta “Brīvā Daugava” arhīva /sarunu cikla “Pēta novadpētnieki” ietvaros/

30.01. plkst.16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39). 

Sarunu cikla “Pēta novadpētnieki” pirmajā tikšanās reizē klausīsimies “Brīvā Daugava” galvenā redaktora Jāņa Apīņa stāstījumu par laikraksta arhīva fotogrāfijām – sava laika lieciniecēm. 

Trigger the fancybox