Marts 2024 bibliotēkā

Marts 2024 bibliotēkā

Kategorija: Jaunumi 5. Marts 2024 10:06 229x

Izstāde “Visos vējos noturēties: Jēkabpils Tautas teātris”

1.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39).

Martā tiek atzīmēta Starptautiskā Teātra diena. Cikla “No novada pūralādes” izstādē “Visos vējos noturēties” šoreiz ieskatīsimies Jēkabpils Tautas teātra vēsturē. Tautas teātra nosaukums Jēkabpils rajona kultūras nama drāmas kolektīvam tika piešķirts 1970. gadā. Taču teātris Jēkabpilī darbojies jau vairākus gadu desmitus agrāk. Gadu gaitā mainījušās aktieru paaudzes, strādājuši talantīgi režisori (Vilis Segliņš, Biruta Reinsone-Kovaļonoka, Georgs Kovaļonoks, Taisija Baboliņa, Andrejs Mihalovskis, Venta Vecumniece, Kārlis Bembers, Jānis Jankovskis). No 1989. gada teātra režisore ir Inta Ūbele. Ar 1990. gadu teātrim ir arī savs komponists - Aigars Godiņš.

Teātra repertuārā ir bijušas dažādas formas un žanra izrādes. Mūsu pilsētas teātris ir starptautisko festivālu (Dānija, Polija, Lietuva, Grieķija, Anglija) un pašmāju festivālu dalībnieks un laureāts. 2020. gadā notika jau 11. starptautiskais amatierteātru festivāls “Laipa”, kurš notiek no 1999. gada un tradicionāli tiek rīkots Jēkabpils Tautas namā. 

Plaukta izstādē varēs iepazīties ar bibliotēkas novadpētniecības mapē apkopotajām publikācijām par teātri, aktieriem, palasīt teātra jubileju aprakstus, recenzijas par izrādēm un aplūkot vēsturisko 60.-70. gadu fotogrāfiju albumu. Arī ielūgumus uz teātra skatēm, izrāžu programmas, ieskatīties skolēnu pētnieciskajos darbos par teātra vēsturi, režisoriem un novadnieka Guntara Saivas (Austrālija) vēsturiskajā apcerē “Ieskats teātra dzīvē Jēkabpilī vācu okupācijas gados (1941-1944)”.


Fotocikls 2024. Vienas fotogrāfijas izstāde “Apturēts mirklis” /fotogrāfs Aloizs Savickis/

1.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11).

Martā “Fotocikla 2024” vienas fotogrāfijas izstādē “Apturēts mirklis” bibliotēkas foajē būs apskatāma Aloiza Savicka uzņemtā fotogrāfija Saltupju Svētavots (sēliski Soltupes olūts) Aknīstē un informācija par tās autoru. 


Informatīvs stends “Mēnešiem pa pēdām… Marts”

1.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas foajē (Pormaļa ielā 11)

Tautas ticējumi vēsta, ka Ģertrūdes dienā – 17. martā no ziemas miega sāk mosties visa dzīvā radība: kukaiņi, lāči, zālītes, krūmi un koki. Pat bites parādās ārpus stropa. Benedikta dienā – 21. martā atmostas viss, kas vēl nav pamodies. Šajā dienā ziema pāriet pavasarī un atmostas pēdējā guļošā dzīvā radība – tārpi un kukaiņi, arī ērces un skudras. Pavasara Māra (25. marts) ir viena no dienām, kad koki sajūt sāpes, tādēļ tos nedrīkst cirst, griezt vai lauzt. Par visu šo varēs uzzināt cikla marta izstādē no bibliotēkas krājuma materiāliem.


Grāmatu izstāde "Jaunušans un teātris" /režisoram Alfrēdam Jaunušanam – 105/

1.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas abonementā (Pormaļa iela 11).

Sagaidot starptautisko Teātra dienu, kuru atzīmē 27. martā, no bibliotēkas krājuma materiāliem esam izveidojuši izstādi leģendārai personībai, aktierim un režisoram Alfrēdam Jaunušanam. Divdesmit gadus viņš bija Latvijas Nacionālā teātra (tolaik Drāmas teātra) galvenais režisors, tolaik teātris piedzīvoja ziedu laikus un publikas dievināšanu. Uz skatuves Jaunušans bija izcils komiskajās lomās, apveltīts ar spilgtu talantu, bet dzīvē – vienpatis un vientuļnieks. Savās atmiņās režisors stāsta, ka viņa dzīve bijusi brīnumainu un traģisku notikumu, nejaušību un likumsakarību pilna. Alfreda Jaunušana kredo visa mūža garumā bija viņa priekšgājēja, aktiera un režisora Alfreda Amtmaņa-Briedīša izteiktais vēlējums „saglabāt cilvēku teātrim un teātrī, tad mūžam dzīvs būs teātris”.


Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023 noslēguma pasākums “Tikšanās ar mākslinieci, grāmatu ilustratori un autori Rebeku Lukošus”

2. martā no plkst. 11.-12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11)

Noslēgusies lasīšanas akcija “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Aicinām ekspertus un visus interesentus uz tikšanos ar mākslinieci, grāmatu ilustratori un autori Rebeku Lukošus. Klausīsimies, kā radās iecere un tapa grāmata "Nepaklausīgais vectēvs", kura starp 2022. gada bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 5+ kolekcijas grāmatām ieguva pirmo vietu.

Sīkāka informācija par pasākumu tālr. 20046579.


Nodarbību cikls pirmsskolas vecuma bērniem un vecākiem "Tādas tās lietas"

2., 16. martā no plkst. 11.-12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11)

Katru mēnesi, divas sestdienas tiekamies izzinošajā nodarbību ciklā “Tādas tās lietas”. Kopā lasīsim, eksperimentēsim, radoši darbosimies un izpētīsim kādu visiem zināmu lietu vai parādību:

· 2. marta nodarbība par pulksteņiem,

· 16. martā – par spārniem.

Aicinām ģimenes uz kopīgu darbošanos!


Izstāde “Triju zvaigžņu gaismā” /Triju Zvaigžņu ordenim – 100/

4.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa iela 11)

Triju Zvaigžņu ordenis ir augstākais mūsu valsts apbalvojums. To pasniedz par uzticīgu kalpošanu tautai un Tēvzemei. Ordenis ir viena no latviešu nacionālās identitātes zīmēm, kas cauri laikiem apliecina Latvijas valsts nepārtrauktību kopš 1918. gada 18. novembra līdz mūsdienām. 25. martā aprit 100 gadu kopš Triju Zvaigžņu ordeņa dibināšanas.

Valsts un tautas vēsturi veido cilvēki ar savu darbu, pienākuma apziņu un tēvzemes mīlestību. Grāmatu un periodisko rakstu izstādē no bibliotēkas krājuma aplūkojama literatūra par ordeņa tapšanas vēsturi, kā arī “Latvijas Vēstneša” redakcijas izdotā grāmata “Triju zvaigžņu gaismā”. Grāmatā pirmoreiz vienkopus publicēti visu personu vārdi, kas ar ordeni apbalvoti līdz 1940. gada maijam, kā arī no 1994. gada 7. novembra līdz 1998. gada 22. jūlijam. Tas ir ieskats ne tikai šo cilvēku dzīvē, darbos un domās, bet arī mūsu valsts un tautas samezglotajā un pretrunu pilnajā vēsturē.


Vienas grāmatas izstāde “Grāmata – laikmeta lieciniece.

Marta Šuste. Kuzņecova porcelāns: Zuzānu kolekcija.

Dace Ļaviņa. Baltars

4.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa iela 11).

Porcelāns ir skaists materiāls un vienmēr bijis greznuma simbols. Dabiski baltā krāsa, vieglums un izsmalcinātība ļauj to atšķirt no citu materiālu traukiem. Izstādē no bibliotēkas krājuma izvietotas porcelānam veltītas grāmatas, kas vēsta par pagātni, cilvēkiem, viņu kultūru, tradīcijām un domāšanas veidu.

Mākslas zinātnieces Daces Ļaviņas sastādītā grāmata izseko Rīgas porcelāna apgleznošanas darbnīcas “Baltars” tapšanas vēsturei un personībām, kas to veidoja. Grāmatā ir iespēja vienkopus aplūkot visus līdz mūsdienām saglabājušos darbnīcā izgatavotos priekšmetus, ko autorei izdevies atrast.

Mākslas centrs “Zuzeum” laidis klajā grāmatu “Kuzņecova porcelāns. Zuzānu kolekcija”. Tās autore, mākslas zinātniece Marta Šuste caur vienas kolekcijas prizmu atklāj Kuzņecovu porcelāna impērijas stāstu. Tajā apkopoti vairāk nekā 700 Kuzņecova porcelāna ražojumi, aplūkojot tos saistībā ar fabrikas un dzimtas vēsturi, izceļot to māksliniecisko nozīmību.


Grāmatu izstāde "Nāk ciemos Lieldienas!"

4.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Lieldienu svētki piepilda cilvēku sirdis ar cerībām un prieku. Ģimenes un draugi pulcējas kopā, lai minētu mīklas, ripinātu olas un šūpotos. Aicinām apskatīt izstādi “Nāk ciemos Lieldienas!”, kuru veido bibliotēkas krājumā esošās grāmatas par Lieldienu paražām un ticējumiem.


Grāmatu izstāde "Kaķīt’s mans"

4.-30. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11)

Zemes virsū ap 80 procentiem cilvēku ir kāds mājdzīvnieks, dažreiz pat vairāki. Lielākā daļa no tiem dod priekšroku kaķiem. 1. martā pasaulē atzīmē starptautisko kaķu dienu. Piedāvājam izvēlēties un izlasīt kādu no bibliotēkas krājumā esošajām grāmatām izstādē “Kaķīt`s mans”.


Tikšanās ar grāmatas “Mūsu Gerda” autori Antu Rugāti

6. martā plkst.12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zāle (Pasta ielā 39)

Anta Rugāte, kādreizējā Latvijas televīzijas diktore, deputāte, sabiedriskā darbiniece, dokumentālo stāstu “Mūsu Gerda” veltījusi leģendārai Latvijas televīzijas ētera personībai Gerdai Riekstiņai-Sinkēvičai, sava laika stila ikonai un ievērojamai ārstei. Viņai šogad apritēja 90 gadu. Antai Rugātei Gerda bija laikabiedre, skolotāja un tuva kolēģe. Grāmata tapusi ilgā laikā, patiesās rūpēs un pietātē pret aprakstāmo personību, tā pauž dziļu laikmeta izpratni un izgaismo Gerdas Riekstiņas-Sinkēvičas lībisko raksturu. Grāmata izdota izdevniecībā “Latvijas Mediji”.  

Tiek rīkots sadarbībā ar Jēkabpils dienas centru “Kopā būt”.


Pasaku viktorīnu cikls 2. – 6.klašu lasītājiem “Kariete”

11.-22. martā darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11)

Turpinās viktorīnu cikls gada garumā – “Kariete”, kurā ik mēnesi “sēdinām” kādu visiem labi zināmu rakstnieku vai pasaku. Klātienē bibliotēkā, izmantojot Kahoot platformu, erudītie lasītāji varēs noskaidrot, cik labi pazīst katra mēneša varoni. Martā karietē vizināsies divi latviešu rakstnieces Evijas Gulbes grāmatu varoņi - bērniem labi zināmie žurkulēni Koko un Riko. 22. martā viktorīnas noslēguma dienā, tiekamies bibliotēkā, lai izlozētu balviņas no Karietes bagāžas. Lai jauks ceļojums Pasaku valstībā!


Lasīšanas veicināšanas nodarbība jaunākā skolas vecuma bērniem “Lasāmstunda”

13. martā plkst. 15.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11)

Lasīšana paplašina redzesloku, veicina iztēli un bagātina vārdu krājumu. Lasot kopā, mēs varam pārrunāt izlasīto, diskutēt un izdomāt jaunus stāstus. Ik mēneša nodarbībā lasīsim kādu no jaunākajām bibliotēkas krājumā esošajām grāmatām. Iepazīsimies ar rakstnieces Brigitas Andermanes nupat iznākušo grāmatu “Šīlas dienasgrāmata”. Īpaši gaidīsim 1.– 4. klašu lasītājus.


Stāstu pēcpusdiena “Triju Zvaigžņu ordenim – 100”. Tikšanās ar Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Jāni Lāci

25. martā plkst.14.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā (Pormaļa iela 11)

Jāni Lāci jēkabpilieši pazīst kā aktīvu Jēkabpils dzīves fotogrāfu, viņu allaž var satikt dažādos notikumos un pasākumos. Jāņa Lāča fotoaparāts ir fiksējis neskaitāmas emocijas un faktus. Šogad Jānis Lācis atzīmē savas dzīves nozīmīgu jubileju.

Trešās Atmodas laikā Jānis Lācis aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē, vadīja Latvijas Tautas frontes atbalsta grupu Saukā. Bijis viens no Baltijas ceļa koordinatoriem 1989. gada 23. augustā. Piedalījies 1991. gada janvāra barikādēs. Bijis Jēkabpils rajona Zemes komisijas priekšsēdētājs, iesaistījās zemessardzē. 1994. gadā Jāni Lāci kā Zemnieku savienības kandidātu ievēlēja par Jēkabpils rajona padomes deputātu un tūlīt pēc tam – par padomes priekšsēdētāju. Šajā amatā viņš pavadīja četrus gadus. 2015. gadā Jānis Lācis apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (V šķira).  

Stāstu pēcpusdienā runāsim par mūsu valsts augstākā apbalvojuma tapšanu, uzklausīsim Jāņa Lāča atmiņas par Trešās Atmodas laiku un cilvēka rīcības nozīmību tautai izšķirošos vēstures brīžos.

Tiek rīkots UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla “Stāstu bibliotēkas” ietvaros.


Parunāsim. Fotogrāfijas no laikraksta “Brīvā Daugava” arhīva /sarunu cikla “Pēta novadpētnieki” ietvaros/

27. martā plkst.16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39)

Martā turpinām sarunu ciklu “Pēta novadpētnieki” un tikšanās reizē pētīsim laikraksta “Brīvā Daugava” arhīva fotogrāfijas – sava laika liecinieces.


Dzejas un mūzikas cikls “Dzejas arborētums”. Dzejnieks Arvis Viguls

30. martā plkst.17.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Pasta ielā 39).

30. martā, dienu pirms Lieldienām Klusajā sestdienā, aicinām pakavēties dzejas un mūzikas noskaņās “Dzejas arborētumā”. Izskanēs dzejnieka, jēkabpilieša Arvja Vigula dzeja autora sniegumā, kā arī Laura Kampāna dziedātās dziesmas. Tiekamies!   

Trigger the fancybox