NOVEMBRA PASĀKUMI BIBLIOTĒKĀ

NOVEMBRA PASĀKUMI BIBLIOTĒKĀ

Kategorija: Jaunumi 1. Novembris 2023 09:35 939x

Notikumi Jēkabpilī. Novembris /informatīvs plaukta izstāžu cikls/

1.-30.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā (Pasta ielā 39). 

Plaukta izstāde no bibliotēkas krājuma iepazīstina ar vēsturiskiem notikumiem Jēkabpilī novembrī dažādos laika posmos. 


Grāmatu izstāde “Mūsu zeme Latvija” (18. novembris – Latvijas Republikas dzimšanas diena)

1.-30.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Sagaidot Latvijas jubileju, izstādē no bibliotēkas krājuma apskatāmas grāmatas, kurās var uzzināt mūsu valsts vēsturi, iepazīt leģendārus cilvēkus, skaistākās vietas un izlasīt dzejnieku veltītos sirsnīgos dzejoļus Latvijai.


Grāmatu izstāde “Labie vārdi labu dara” (13. novembris - Vispasaules laipnības diena)

1.-30.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

13. novembrī atzīmējam Vispasaules laipnības dienu. Ir patīkami, ja apkārt atrodas cilvēki, kas ar cieņu izturas pret citiem. Izstādē no bibliotēkas krājuma skatāmas grāmatas, kas mudinās būt laipniem, izpalīdzīgiem un pieklājīgiem mājās, skolā, uz ielas un citur.


Grāmatu un periodisko rakstu izstāde “Robežsargs – valsts seja”  

3.-30.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa ielā 11).

Novembris ir gada patriotiskākais mēnesis. Patriotisms ir mīlestība pret savu zemi un  valsti, kurā dzīvojam. Novembrī atzīmējam Lāčplēša dienu un Latvijas valsts dzimšanas dienu, bet 7. novembrī tiek atzīmēta Robežsargu diena. Šajā dienā tiek godināti robežsargi, kuri nodrošina valstiski svarīgu funkciju izpildi – ik dienas apsargā Latvijas Republikas valsts robežas un rūpējas par iedzīvotāju drošību.

Ne velti Robežsargu dienu atzīmē 7. novembrī. 1919. gadā šajā dienā Latvijas armijas virspavēlnieks Jānis Balodis izdeva pavēli par robežapsardzības posteņa izveidošanu pie armijas štāba un jau 15. novembri pirmie robežsargi uzsāka Latvijas Republikas valsts robežas apsardzību. Ņemot vērā drošības situāciju mūsu reģionā šobrīd, robežsargi katru dienu saskaras ar izaicinājumiem un tikai spēcīga robežsardze ar valstij lojāliem profesionāļiem var garantēt mūsu valsts noturību.


Literatūras izstāde “Mijkrēšļa laiks ar grāmatām!”

3.-30.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas abonementā (Pormaļa ielā 11).

Krīt lapas, līst lietus, dienas kļūst arvien tumšākas, bet vakari arvien garāki. Lielisks sabiedrotais rudens vakaros būs grāmata. Omulīgi ieritināties dīvāna stūrī, atvērt pirmo lappusi – un dialogs var sākties. Novembrī piedāvājam iepazīties ar aizraujošiem un interesantiem mijkrēšļa romāniem un stāstiem. Tie piesaista ar dīvainiem tēliem un notikumiem, neparastām vietām un mistiskām būtnēm, aizved mūs pagātnē vai arī otrādi – nākotnē. Novembra naktīs debesīs parādās tik spožas zvaigznes, ka tumsa atkāpjas. Arī katra grāmata ir kā zvaigzne.


Nodarbība pirmsskolas vecuma bērniem “Burtotāju sestdienas”

4. un 25.11. no plkst.11.00 – 12.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Turpinām pasākumu ciklu pirmsskolas vecuma bērniem – Burtotāju sestdienas. Soli pa solim, rotaļājoties un radoši darbojoties, katrā nodarbībā iepazīstamies ar kādu no burtiņiem.  Gaidīsim vecākus ar bērniem katra mēneša pirmajā un trešajā sestdienā. Dosimies ceļojumā pa brīnumaino burtu pasauli kopā! Šomēnes iepazīsimies ar burtiņiem L, Ļ un N, Ņ.


Izzinošas aktivitātes “Pie mums Latvijā”

6. - 17.11. darba laikā Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienu, aicinām visus interesentus piedalīties viktorīnu izaicinājumā “Pie mums Latvijā”. Nāc uz bibliotēku un pārbaudi sevi, izaicini draugus, vecākus vai bibliotekāres.


Pasākums “Senākie baznīcas raksti latviešu valodā”

7.11. plkst.16.00 Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā. 

Aicinām uz latviešu grāmatas 500. gadadienai veltītu pasākumu “Senākie baznīcas raksti latviešu valodā”. Latvijā apjomīgā piecu gadu programma (2021–2025) “Latviešu grāmatai 500” veltīta nozīmīgākajiem procesiem, kuri reiz iekustināja latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību. 

Pasākuma laikā būs apskatāma izstāde “Senie drukātie baznīcas teksti”, ko veido  grāmatas no priestera Viktora Nagļa privātās kolekcijas un bibliotēku krājumiem.

Pasākumā izskanēs māsas Emanuēlas (Lindas Ceples) priekšlasījums “Svētā Ignācija ceļš”. 1540. gadā Romā tika dibināta Jēzus sadraudzība. Svētais Ignācijs no Lojolas bija basku izcelsmes katoļu garīdznieks, Jezuītu ordeņa dibinātājs un tā pirmais ģenerālis. Mūsdienās pazīstams kā ikdienas dzīves un garīguma audzinātājs. 

Atašienes Sāpju Dievmātes draudzes un Krustpils Vissvētās Trīsvienības draudzes prāvesta Viktora Nagļa sniegumā izskanēs priekšlasījums “Senākie baznīcas teksti latviešu valodā. Jezuītu kultūrtelpa latviešu literatūrā”. Galvenie drukātā teksta izplatītāji Latvijā tolaik bija jezuīti. 1507. gadā tika iespiests pirmais teksts latviski. Pirmoreiz latviešu valoda tika lietota baznīcas rokasgrāmatā „Agenda”. Katrs nākošais izdevums bija svarīga Latvijas kultūrvēstures sastāvdaļa, kas nesa garīgumu, attīstīja rakstību un latviešu valodu kopumā. Priekšlasījumā klātesošie tiks iepazīstināti arī ar izstādē apskatāmajiem izdevumiem.

Pasākuma noslēgumā izskanēs koncerts “Elgera senās dziesmas”. Georgs Elgers (1585-1672) bija priesteris, baznīcas tekstu tulkotājs, valodnieks un, iespējams, arī garīgās dzejas autors, misionārs. Darbojies jezuītu misijās Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Ilūkstē un Jelgavā. 1621. gadā izdotā Georga Elgera dziesmu grāmata “Geistliche Catholische Gesänge” iedvesmoja senās mūzikas pētnieku Guntaru Prāni pievērsties senajiem dziedājumiem. Koncertā skanēs Jezuītu tulkotās baznīcas dziesmas senajā latviešu valodā (teksts Mihails Rots, Georgs Elgers).

Pasākumu rīko Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Krustpils Vissvētās Trīsvienības Krustpils Romas katoļu baznīca un prāvests Viktors Naglis, finansiāli atbalsta Latvijas Nacionālā bibliotēka.  

Tiek rīkots cikla “Latviešu grāmatai – 500” ietvaros.


Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas sagatavošanas grupu audzēkņu koncerts “Es savai zemītei” (veltīts Latvijas 105. dzimšanas dienai)

15.11. plkst.17.30 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Turpinot tradīciju, valsts svētku nedēļā aicinām visus interesentus uz Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas sagatavošanas grupu audzēkņu koncertu, kas veltīts Latvijas 105. dzimšanas dienai. Ieklausīsimies dziesmās un mūzikas skaņās, kas apliecinās mīlestību dzimtajai zemei. Daudz laimes, Latvija!


Lasīšanas stunda “Ziemassvētki Ziemeļvalstīs” (Ziemeļvalstu literatūras nedēļas ietvaros)

16.11. plkst.11.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā (Pormaļa ielā 11).

Šogad aprit apaļi 60 gadi, kopš mūs smīdina plaši pazīstamais bērnu literatūras varonis Lennebergas Emīls. Pasaule, kuru zviedru rakstniece Astrīda Lindgrēne radīja ap Emīlu, ir kļuvusi par daļu no Ziemeļvalstu kultūras mantojuma. Lasīšanas stundā kopīgi lasīsim fragmentu no grāmatas "Emīla jaunie nedarbi", kur Emīls tur godā Ziemassvētku garu - par prieku nabagiem un izmisumu saviem vecākiem… 


Krēslas stundas lasījums “Stargate. Ziemassvētku stāsts"

16.11. plkst.17.30 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Interneta un periodikas lasītavā (Pormaļa ielā 11).

Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata. Un Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa var sākties! Šogad tā risināsies no 13. līdz 19. novembrim un tās tēma ir Ziemassvētki Ziemeļvalstīs. "Krēslas stundā" mēs lasīsim fragmentu no norvēģu rakstnieces Ingvillas H. Risheijas grāmatas "Stargate. Ziemassvētku stāsts”.

.

 

Trigger the fancybox